Knjige so dobra družba, veš. In potrpežljive so.

Čakajo leta in leta, da jih vzameš v roke in prelistaš.

In sploh ti ne zamerijo.

Vinko Möderndorfer,

odlomek iz knjige Kot v filmu

Bralna značka je slovensko gibanje, ki že več kot petdeset let spodbuja razvoj bralne kulture mladih. Nastanek Bralne značke sega v šolsko leto 1960/61, ko sta ravnatelj osnovne šole na Prevaljah pisatelj Leopold Suhodolčan in profesor slovenščine Stanko Kotnik po češkem zgledu osnovala tekmovanje za Prežihovo bralno značko. Prve – Prežihove značke – so bile podeljene maja 1961 v Kotljah na Koroškem.

Bralna značka je prostovoljna dejavnost, ki na naši šoli vsako leto poteka od 17. septembra (dneva zlatih knjig) do konca aprila.

Bralna značka ni tekmovalnega značaja in se prilagaja otrokovim interesom ter bralnim sposobnostim. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti ter dejavnostim (šolske) knjižnice, hkrati pa je bralna značka kot obšolska/interesna dejavnost lahko svobodnejša, bližja otrokom in mladim, in tako uspešnejša pri oblikovanju bralcev za vse življenje. Cilj bralne značke je ozaveščen bralec, ki bo po knjigah posegal vse življenje.

Povezave:

logotipbz