05 / 689 20 60 info@os-hrpelje.si

V soboto, 13. 4. 2019 smo se učenci 3. triade, ki obiskujemo izbirne predmete italijanščina, likovno snovanje, načini priprave hrane in poskusi v kemiji, odpravili z avtobusom v Benetke. Spremljali so nas učitelji in vodička Tjaša Poklar, ki nam je med potjo razkrila veliko zanimivega o Benetkah, pa tudi o naši sosednji italijanski deželi Furlaniji in Julijski krajini.

Ker so Benetke nastale na 118 otočkih, kar smo izvedeli že na avtobusu, smo se ob prihodu vkrcali na ladjico in se zapeljali v mesto. Prva znamenitost, ki smo si jo ogledali v mestu je bil most vzdihljajev, pot smo nadaljevali do trga svetega Marka, si od zunaj ogledali glavno beneško cerkev, nato pa se odpravili na ogled steklarne. Izdelava stekla je sicer značilna za otok Murano, vendar pa je tudi v Benetkah veliko manjših steklarn, kjer je prikazana izdelava stekla po klasičnem postopku, ročno in z malo orodja. Izvedeli smo, kaj steklarji uporabljajo za izdelavo različnih barv stekla. Najbolj pa nas je navdušil mojster, ki je v zelo kratkem času iz razbeljene steklene gmote oblikoval čudovitega konjička. V trgovini, ki je istočasno tudi razstavni prostor smo si oči napasli na številnih steklenih umetninah, nekateri pa so tudi kupili kakšen spominček. Po ozkih ulicah smo prišli do trga v neposredni bližini mosta Rialto, kjer smo imeli prosti čas za kosilo. Na poti nazaj proti pristanišču smo si od zunaj ogledali poslopje beneške akademije lepih umetnosti (Academia delle belle arti) in se povzpeli na most pri akademiji, kjer se nam je odprl idealen razgled na največji kanal, Canale grande, nekakšno beneško glavno ulico. Po ozkih ulicah in čez Markov trg smo se vrnili do ladjice in čakala nas je samo še pot domov.

Vrnili smo se polni čudovitih vtisov, zato nam bo ekskurzija za vedno stala v lepem spominu.

Učenci II2 in II3

Dostopnost